Menu

(3)- SORULAR VE KRİTİKLER?

Eğer (1)-“Alkol Kullanım Alışkanlığı” ve (2)-“BİBSON® ve Alkol” başlıklı yazılarımızı sırasıyla okuyarak bu noktaya geldiyseniz;

(Her seviyedeki alkol kullanımını, “Tedavi edilemeyen Beyinsel bir Hastalık” olarak değil; “Yönetilebilir Alışkanlık” olarak kabul ediyoruz!) şeklindeki iddiamızı biliyorsunuz. İfade ettiğimiz durumsal tespitler; bu konuda yaşanan gerçeklerin bir özeti olup, akıl ve mantığa uygun çözüm yolunu da açmaktadır.

Eğer Siz de böyle düşünüyorsanız ve bu konuda bir sorununuz varsa; Size yardımcı olmaktan zevk duyarız. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer yandan; zihninizde bazı kritik sorular ve merakla eleştirdiğiniz noktalar da olabilir. Bu da doğaldır. Örneğin şu tip sorularla sıkça karşılaşırız Biz;

  1. Dünya Sağlık Örgütü alkol kullanım sorununu; “madde bağımlılığı” ve “tedavi edilemeyen Beyinsel Hastalık” kabul ve ilan etmişken, Siz kim oluyorsunuz da bunun yanlış ve geçersiz olduğunu iddia ediyorsunuz? Dünyadaki Tıp otoriteleri Sizin sahip olduğunuz bilgileri bilmiyorlar mı? Evet, bilmiyorlar! (Nedeni az sonra açıklanacaktır…)
  2. Alkolle ilgili mevcut tıbbi tanım yerine, yeni bir tanım getirme ihtiyacı nereden çıktı? Mevcut tanımın yanlışlığından, Sizin tanımın doğruluğundan nasıl emin olabiliyorsunuz? Bu konuda kime inanalım? Sağduyunuza güvenin!
  3. Bu Alışkanlıkta alkolün madde etkisi, beyinde ve merkezi sinir sisteminde oluşturduğu fizyolojik ya da kimyasal etkiler, sorunun temel kaynağı değil midir? Alkolün bağımlılık yapıcı etkisinin hiç mi önemi yok? Bunlar için ilaç kullanmak gerekli değil midir? Kesilme ya da yoksunluk belirtilerine karşı neler yapılacak?

Buna benzer birçok soru ve kritik olabilmektedir…

CEVABIMIZ KISA, AÇIK VE NET OLACAKTIR!

BİBSON®; bütün Alışkanlıkların yönetiminde kullanılan, bilimsel geçerliği ispatlanmış Dünyadaki İLK ve TEK Alışkanlık Değişim Yöntemidir. (Aksi ispat edilesiye kadar bu iddia geçerlidir.)

BİBSON® YÖNTEMİ’ne bilimsellik onayı almak amacıyla ODTÜ Psikoloji Bölüm Başkanlığına yazılı başvuruda bulunuldu. 14/06/1999 tarih ve Psy.246/99 sayılı yazıda verilen yanıt şöyleydi:

Bölüm akademik kurulumuzda bu yöntemin bilimselliğinin değerlendirilmesi için bir bilimsel kurul oluşturulması talebiniz tartışılmış, ancak böyle bir kurulun kurulmasının uygun olmayacağı görüşüne varılmıştır.

Neden uygun olmayacağı hakkında yazılı gerekçe belirtilmemiştir. Sözel olarak, “Daha önce böyle bir örnek olmadığı için çekimser kaldık” denildi. Zaten henüz olmayan bir şeyin ilk örneğini oluşturmak istemiştik. Taşın altına ellerini koymak istemediler. İlkleri yapmak zordur, çünkü öngörü ve cesaret ister…

Biz de yöntemin bilimsellik ispatını farklı bir yoldan kendimiz yaptık. Böylece onaya da gerek kalmadı…

 

Bilimsel mantık kurallarına göre Alışkanlık Olgusunun A’dan Z’ye tüm yönlerinin irdelemesi yapılarak; “Sigara ve Alışkanlık Yasaları” isimli kitapla yayınlandı. (Yalçın Kireççi 2004/ 460 sayfa, ISBN: 975-288-969-7). ODTÜ Psikoloji Bölüm Başkanlığına da bizzat iki tane hediye edildi.

Böylece; hipotezi, teorisi, 26 maddelik ispatlanmış yasası ve yönetim prosedürü olan Dünyadaki İLK ve TEK Alışkanlık Dönüşüm Yöntemi BİBSON® oldu. Marka olarak 09/10/1997 TPE 197520 tescil edildi. TPE 2018/ 121652 yenilendi.

BİBSON® YÖNTEMİ’nin varlığından Dünya Sağlık Örgütü’nün haberi YOK. (Vakti geldiğinde olacak.) Fakat Türkiye’de birçok Tıp otoritesine kitap verildi. Birçok platformda dile getirildi. Kitap, 53 İli kapsayan bir projede 53 İlin Vali ve Belediye Başkanlarına bizzat yüz yüze ziyarette imzalanarak verildi. Bir çok sağlık yetkilisine verildi. Başbakanlığı döneminde Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a üst yazıyla gönderildi.

Bir tek kişi bile içerikle ilgili geri bildirimde bulunmadı. “DÜNYADA BİR İLK” sözüne karşı Bizim insanımızda bir “inanmazlık etkisi” oluşuyor. “Nasıl olur, hadi ya, inanmıyorum…” Yabancı biri yeni bir şey yapsa, “Elin adamı yapar” der, kolayca kabul ederiz.

Yeni ve farklı paradigmalar/bakış açıları kolay kabul edilmez. Alışkanlıkların doğası böyledir. Fakat kabul süreci işlemeye başladı. Her şeyin bir Başlangıç Noktası (Milat) vardır. bibson.com.tr bir milat etkisi başlatacak.

Bu konuda SON KARARI, Alkol sorunu yaşayan ve çözüm arayan kişiler verecektir. BİBSON® YÖNTEMİ ile sonuç alanlar çoğaldıkça ve konuşuldukça, Alışkanlıklar hakkındaki iddialarımızın geçerliği doğrulanmış olacaktır…

Siz bırakmaya hazırsanız, Biz yardıma hazırız!