Menu

(2)- BİBSON® ve ALKOL

Hatırlatma! Bu yazı, (1)-“Alkol Kullanım Alışkanlığı” başlıklı yazının devamıdır. Önce onu okumanızı tavsiye ediyoruz. Teşekkür ederiz!

 Alkol Kullanım Alışkanlığının Bırakılması ve Bırakılamamasıyla ilgili Tespitlerimiz

  1. Her seviyedeki alkol kullanımını, “Tedavi edilemeyen Beyinsel bir Hastalık” olarak değil; “Yönetilebilir Alışkanlık” olarak kabul ediyoruz. (1) numaralı yazımızda bunun gerekçesi irdelendi.
  2. Alışkanlığın başlama, devam ettirilme ve sona erdirilip erdirilememesinde, öncelikli ve temel belirleyici odak, “Alkol Beyin ilişkisi değil; ZİHİN, AKIL ve BELLEK İşleyiş Sistemi aracılığıyla oluşan “Bilinçaltı Programlar”dır. Eğer insan yapısında bu Üçlü SİSTEM olmasa, hiçbir Alışkanlık olmazdı. O halde Sorun Beyinsel değil, Zihinseldir. Zihin, Beynin İşletim Sistemidir.
  3. Alkol kullanımının “Bağımlılık” derecesinde bir Alışkanlık haline gelmesinde; psikolojik, ailevi ve çevresel faktörler etken rol oynamaktadır. Bir cümle ile kısacık ifade ettiğimiz bu etkenler, çok derinliği olan travmalar içeren konulardır. Titizlikle ele alınıp çözümlenmesi gerekir. Çoğunlukla da, bu tür sorunların yarattığı acıları bastırmak/ uyuşturmak için alkol kullanılır. Bu faktörler de, yine Üçlü SİSTEM aracılığıyla sorunun oluşmasına neden olmaktadır. Bu noktada yine sorun Beyinsel değil, Zihinseldir.
  4. O halde; sorunun çözümünde bu Üçlü SİSTEM temel odak alınarak hareket edilirse, sonuç alma olanağı ve çözümün kalıcılığı yüksek olur. Sorun doğrudan kaynağında çözülmüş ve bitmiş olur.
  5. Bu nedenle, eğer alkol kullanan kişi bu Üçlü Sistemin işleyişi, bağlantıları ve yönetimini bu işin Uzmanıyla birlikte uygulamalı olarak öğrenir ise; kendisi de çözümde aktif rol almaya başlar ve iradesi güçlenir. Çözüm hızlanır ve kişinin yaşam tarzında değişim başlar. Çünkü asıl sorun olan psikolojik, ailevi ve çevresel faktörler çözüme kavuşmuş olur.
  6. Bu noktaya kadar sıralanan her tespit; alkol kullanım sorunu olan her kişi için geçerlidir. Sözü edilen bu çözüm çalışmalarının hiçbiri, ilaç kullanımını gerektirmez. Gereken en önemli şey, çözüm ve sonuç odaklı yoğun Terapi çalışmasıdır. Zihin, Akıl ve Bellek merkezli sorunlarda ilaçtan çözüm bekle(t)mek, sorunu anlamamak İlaç kullanımıyla “alkol tedavisi” yapılacağını ummak, Bilinçaltının etkisi ve gücünden haberdar olmamaktır. Hatta yeni bir madde (uyuşturucu) Alışkanlığına kapı aralamaktır.
  7. “İlaç odaklı” tedaviyi şart koşan yaklaşımların etkisiz ve yetersiz kaldığı nokta; sağduyulu her insanın doğruluğunu kolaylıkla kabul edeceği yukarıda ifade edilen yönlerin, sorunun merkez üssü olarak kabul edilmemesidir.
  8. Kısa süreli ve geçici bir destek faktörü olarak, İlaç kullanma ihtiyacı hisseden kişilerin, ilaç kullanımına karşı bir tutum içinde değiliz. Uzun süreli alkol kullanımı nedeniyle oluşmuş tıbbi sorunların giderilmesi için ilaç kullanımı doğal gereklilik olabilir. Önemli olan sorunun çözümüne katkı sağlaması, durumu kolaylaştırmasıdır.

Bu tespitler bize;Bu işi kafada bitirmek gerek!” sözünün anlamanı da açıklıyor. Alkol kullanım Alışkanlığını kendiliğinden ve rahatlıkla bırakanlar ile, birçok girişime rağmen bırakamayanların farkını da açıklıyor. Aklın yolu bir…

 

BU TESPİTLER IŞIĞINDA ÇÖZÜM NASIL OLACAK?

Yukarıda 8 maddede özetlenen tespitler bütünsel olarak değerlendirildiğinde, çözümün adresi ve yapılacak işlemler bellidir. Şöyle ki;

Alkol kullanımını, “Yönetilebilir Alışkanlık” olarak kabul ettiğimiz için; çözüm “Alışkanlık Yönetimi” odaklı olacaktır. Bu konuda “BİBSON® Alışkanlık Dönüşüm Yöntemi” ve 26 maddelik “BİBSON® Alışkanlık Yasası” temel dayanaktır. Alışkanlığı yönetmek için gereken (azaltmak, kontrol altına almak, tamamen bırakmak gibi…) tüm kılavuz bilgiler ve yön levhaları yöntemin içindedir.

BİBSON® YÖNTEMİ’nin rehberliğinde gerekli adımlar atılırken, “4İ Terapi Felsefesi” ışığında; Alışkanlığın oluşmasında etken rol oynayan psikolojik, ailevi ve çevresel faktörler de ele alınmaya başlanır. Zihin, Akıl ve Bellek üçlüsünün İşleyiş Sisteminin öğrenilmesi ve kavranılmasıyla birlikte, sorun yaratan “Bilinçaltı Programlar” tespit edilerek devre dışı bırakılır…

Bu noktadan ve andan itibaren, Alışkanlığın devam etmesini sağlayan bilinçaltı enerjinin gücü azalmaya başlar. İçme isteği kendiliğinden şaşırtıcı şekilde yok olur. Sonra…???

Sonrası Bizim sırrımızdır. Çalışmaya gelenler görebilir. Anlatılmaz yaşanır!

Eğer Sizin ya da bir yakınınızın Alkol kullanımıyla sorunu varsa,

BİBSON® YÖNTEMİ’nden destek alabilirsiniz…

Sitemizin ilgili bölümlerini okuyun, inceleyin, araştırın; Bilinçli karar verin!

Şimdi (3)- “SORULAR VE KRİTİKLER?” yazımızı okumanızı öneriyoruz…!