Menu

HANGİ ALIŞKANLIK KAÇ SAATTE BIRAKILIR?

İşin aslı, her Alışkanlık KESİN KARAR verildiği ANDA bırakılır. Ancak; bırakılan bir Alışkanlığın Bilinçaltı Kodlarının tamamını tespit ederek iptal etmek gerekir ki, sıkıntı yaşanmasın. Bu işlemler bir miktar zaman alır. Gereken zaman; Alışkanlığın boyutu, kişinin hazır oluş ve bilinç durumu ile bazı çevresel faktörlere göre değişir.

Eğer Bilinçaltı Kodlar iptal edilmez ya da edilemez ise; kişi kesin kararla bir Alışkanlığı bırakmış olsa bile; ilaçlı tedavi görmüş olsa bile; sıkıntı, stres, özlem ve arayış devam eder. Bu da bırakmayı zorlaştırır ya da tekrar dönüş ve kaçamak isteği yaratır.

Ancak şu gerçek hiç unutulmamalıdır; hiçbir Alışkanlığın gücü, kişinin iradesinin üstünde değildir. Maddelerin ve ilaçların gücü de buna dâhildir.

Bu gerçekleri belirttikten sonra, hangi Alışkanlığın ne kadar sürede bırakılabileceğini sıralayalım. Bu süreler; 4İ Terapi Felsefesi, BİBSON® Alışkanlık Dönüşüm Yöntemi ve uygulayıcısı Klinik Psikolog Yalçın Kireççi’ye özgü zaman kriterleridir.

  • Sigara Kullanma Alışkanlığı…… : 3 6 saatlik 4İ Terapi ile bırakılabilir*.
  • Alkol Kullanma Alışkanlığı….…. : 2030 saatlik 4İ Terapi ile bırakılabilir*.
  • Uyuşturucu Madde Alışkanlığı : 3060 saatlik 4İ Terapi ile bırakılabilir*.
  • Kumar Oynama Alışkanlığı….… : 2050 saatlik 4İ Terapi ile bırakılabilir*.
  • Obez Beslenme Alışkanlığı….… : 612 saatlik 4İ Terapi ile bırakılabilir*.

NOT: “Bırakılabilir*” sözü; bilinçaltı odaklı zihinsel bir durumu ifade eder.

Bırakma Durumu/ Hâli: Olması gereken ve istenen kesin sonuç; her insan için mümkün, olası, ulaşılabilir ve gerçekleştirilebilir bir BİLİNÇ ve ZİHİN durumudur.

Bırakmış olan örneklere göre ifade edilirse; “Kesin bırakılıyor” da diyebiliriz.

Eğer yaşam kalitenizi düşüren ve Size zarar veren bu Alışkanlıklardan biri varsa, ilgili bölümü inceleyin, araştırın. Siz hazır olduğunuzda, Biz zaten hazırız!